Jak zbudować wiatę bez urzędowych formalności
Co najbardziej zniechęca do budowy? – formalności, które trzeba przeprowadzić w urzędzie. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z inwestycji. Tymczasem sporo obiektów, włącznie z niektórymi wiatami, można zrealizować bez wizyty w urzędzie. Jak to zrobić i jakie wiaty buduje się bez żadnych formalności? – na te pytania odpowiadamy w filmie.
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie : Co to jest wiata?
W prawie budowlanym nie znajdziemy definicji tego pojęcia. Jedynie w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wspomniano: „Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione”. W orzecznictwie sądowym ukształtował się pogląd, że wiata jest budowlą nie posiadającą co najmniej jednej ściany, wspartą na słupach, które są podstawowym elementem konstrukcyjnym.
Jakie wiaty buduje się bez żadnych formalności? Zgodnie z prawem budowlanym pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa: „wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki”.
Jeśli wszystkie wymogi zawarte w zacytowanym przepisie są spełnione, inwestycję można zrealizować bez żadnych formalności, pod warunkiem że roboty nie są prowadzone przy obiekcie lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, a także przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub na obszar Natura 2000.
Wyjaśnijmy zatem, co w praktyce oznacza zacytowany powyżej przepis.
Jakie wymiary może mieć przedmiotowa wiata?
Zgodnie z powyższymi , powierzchnia zabudowy wiaty nie może przekroczyć 50 m2. Przepisy jednak nie wyjaśniają, w jaki sposób liczyć tę powierzchnię, dlatego można spotkać różne stanowiska urzędów. Powierzchnia zabudowy wiaty może być liczona po obrysie zewnętrznym słupów, ścian (jeśli wiata je posiada), a nawet być wyznaczona przez rzut dachu. Prawo budowlane, oprócz maksymalnej powierzchni zabudowy, nie wprowadza żadnych ograniczeń związanych z wyglądem i wymiarami wiaty, typu maksymalna wysokość.
Gdzie można zlokalizować omawianą wiatę?
Można ją sytuować na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Ponadto na działce nie może się znaleźć więcej niż dwie takie wiaty na każde 1000 m2 jej powierzchni.
Czy wiata musi być wolno stojąca?
Omawiany przepis nie wprowadza takiego wymogu.
W jakiej odległości od granicy działki może stać wiata?
Wiata nie jest budynkiem, więc w tym przypadku nie obowiązują przepisy dotyczące minimalnych odległości budynków od granic działki budowlanej. Niemniej jednak pewne ograniczenia istnieją.
Wiatę należy przede wszystkim sytuować w odpowiedniej odległości od drogi. Trzeba spełnić wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ustawy o drogach publicznych. W ustawie wskazano minimalne odległości, które zależą od kategorii drogi oraz tego czy obiekt znajduje się w terenie zabudowy czy poza nim. W terenie zabudowy minimalna odległość od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi gminnej wynosi 6 m, powiatowej i wojewódzkiej – 8 m, krajowej – 10 m, ekspresowej – 20 m, autostrady – 30 m. Poza terenem zabudowy odległości te są większe. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można zwrócić się do zarządcy o zgodę na zbliżenie do drogi. Należy to zrobić przed rozpoczęciem robót. Więcej informacji na temat odległości wiaty od granicy działki możesz znaleźć we wpisie: Wiata garażowa odległość od granicy działki
O czym jeszcze należy pamiętać?
Lokalizując wiatę na działce, trzeba też pamiętać o tym, że wody opadowe z zadaszenia nie mogą spływać na nieruchomość sąsiednią. Ważne też by wiat przeznaczeniem miejsc postojowych nie należy sytuować w odległości mniejszej niż 7m od placów zabaw i boisk dla dzieci.
Warto wiedzieć:
Jakie obiekty wymagają zgłoszenia?
Zgodnie z prawem budowlanym zgłoszenia wymaga budowa „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”. Jak widać – w tym przypadku działka nie musi być przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe ani zabudowana budynkiem mieszkalnym. Zgłoszenie jest prostą do przeprowadzenia procedurą, ponieważ wszystkie dokumenty (a wśród nich m.in. rysunki i opis) przygotowuje się samodzielnie. Jeśli urząd w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia nie wezwie do uzupełnienia dokumentów, ani nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć budowę.
Wierzymy, że przedstawione informacje rozwiały Twoje wątpliwości i pozwolą Ci bez obaw zbudować wiatę. Wszystkie informacje, które zamieściliśmy mają potwierdzenie w przepisach prawa lub orzecznictwie sądowym. Jednak realizując inwestycję, warto mieć na uwadze, że zapisy ustaw mogą być różnie interpretowane przez poszczególne urzędy.
Stan prawny aktualny na dzień: 27.02.2017 r.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 z późn. zm.) – w szczególności art. 29 ust. 1 pkt 2c i art. 30 ust. 1 pkt 1 Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1440 z późn. zm.) – art. 43 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – w szczególności par. 19 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) – Dz. U. z 1999 r. nr 112 poz. 1316 z późn. zm. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 oraz z 2015 r. poz. 528) – w szczególności art. 2 pkt 9a Wyrok WSA w Gdańsku z 05.06.2013 r. o sygnaturze II SA/Gd 175/13 Wyrok WSA w Gliwicach z 18.07.2013 r. o sygnaturze II SA/Gl 265/13 Wyrok NSA z 21.05.2014 r. o sygnaturze II FSK 1350/12 Wyrok WSA w Krakowie z 22.10.2015 r. o sygnaturze II SA/Kr 1012/15 Wyrok NSA o sygnaturze II FSK 1350/12
Na zlecenie firmy KosWOOD , napisała Magdalena Myszura.