Drewniane pergole w naszych ogrodach
Ludzie, dla których ogrody są jeszcze jednym, dodatkowym i może najważniejszym pomieszczeniem w domu, chętnie używają drewnianych pergoli, by dodatkowo podkreślić charakter swojego ukochanego miejsca na ziemi. Tak więc drewniane pergole, te zazwyczaj niewielkie i bardzo proste konstrukcje mogą być łączone na różne sposoby, tworząc niebanalną całość. Stają się tym punktem ogrodu, który najbardziej przyciąga wzrok i tworzy piękną podporę dla roślin.
Pojedyncze pergole użyte mogą być jako rodzaj parawanu, oddzielający taras od reszty ogrodu, tworzący intymną, prywatną atmosferę, z dala od spojrzeń ciekawskich sąsiadów. Czemu nie mielibyśmy się czuć jak w domu, nawet w ogrodzie? Taki zewnętrzny pokój z pewnością będzie ulubionym miejscem rodzinnych spotkań i obiektem podziwu. Sam charakter naturalnego drewna sprawia, że taka pergola absolutnie w każdym otoczeniu będzie wyglądać jak na swoim miejscu. Pergole występują w zasadzie w dwóch odmianach – jako konstrukcje wolnostojące lub przydomowe.
Funkcje pergoli
Drewniane pergole mogą tworzyć zacienione korytarze lub miejsca do siedzenia. Filary podpierają belki stropowe, które mogą zostać pokryte wierzchnią warstwą, chroniącą przed deszczem lub po prostu pozostać surową, drewnianą konstrukcją. Pergola może być przedłużeniem budynku, osłoną tarasu, osobną konstrukcją czy łącznikiem pomiędzy dwoma budynkami, zwykle o otwartej strukturze i bez gotowego miejsca do siedzenia. Pergole wolnostojące zapewniają przewiewne, nasłonecznione miejsca do siedzenia, lecz chronią przed palącym słońcem. Pergole dają też wsparcie roślinom pnącym.
Jak dbać o drewniane pergole?
Dawniej pergole budowane były z cegieł i kamieni, dzisiejsze najczęściej konstruowane są z drewna, winylu, włókna szklanego, aluminium i CPCV, i ze względu na łatwość konstruowania i niewygórowane ceny, zyskują coraz większą popularność. Drewniane pergole są wykonywane z drewna odpornego na trudne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj są malowane lub lakierowane, bądź też używa się drewna konserwowanego, które może być używane na zewnątrz. Aby dobrze prezentowały się przez dłuższy czas, pergole wymagają nieco troski i dobrej konserwacji. Wiatr, deszcz, słońce – to wszystko ma wielki wpływ na wygląd i stan techniczny drewna. W zasadzie pergolę czyścić można takimi środkami, jak używa się do mebli czy ławek ogrodowych. Zbyt silne produkty mogłyby niszczyć delikatną strukturę drewna. Naturalne piękno drewno podkreślić warto bezbarwnym lakierem, który, tworząc wodoodporną warstwę, pomaga w utrzymaniu drewna w dobrej kondycji. Taki zabieg wymagał będzie jednak powtórek, jako że drewno starzeje się w widoczny sposób, nabierając rustykalnego wyglądu. Od czasu do czasu warto jest przeprowadzić szczegółową kontrolę drewnianej pergoli, sprawdzając naturalne zniszczenia, obecność korników i innego robactwa i pęknięcia farby. Im szybciej te problemy zostaną zlikwidowane, tym dłużej pergola pozostanie w nienagannym stanie.
——PERGOLA NAJLEPSZA DLA MOJEGO OGRODU———
Drewniana pergola to konstrukcja stosowana zazwyczaj w ogrodach lub na podwórzach. Pergola może mieć otwarty bądź zakryty dach, wspierany przez kolumny lub belki. Drewniane pergole nie blokują całkowicie promieni słonecznych, lecz na pewno dają cień i wytchnienie od palącego słońca. Krążące bez przeszkód powietrze powoduje miły przewiew. Zazwyczaj pergole są wolnostojące. Coraz częściej zdarzają się takie przydomowe, ocieniające na przykład taras.
Gdzie pergola będzie na miejscu?
Właściciele ogródków często zastanawiają się, gdzie najlepiej będzie umieścić drewnianą pergolę. W zależności od celów, dla których jest stawiana, może na przykład osłaniać stanowisko, gdzie przygotowuje się grilla, stół, miejsce zabaw dzieci czy tę stronę domu, która jest najbardziej zaciszna, by tam urządzić sobie kącik wypoczynkowy. Pergolę można umieścić zaraz przy wjeździe na posesję, by stanowiła rodzaj czerwonego dywanu dla odwiedzających.
Najczęściej pergole budowane są z drewna. Drewno, które zniesie trudne warunki atmosferyczne i będzie długo cieszyło swoim pięknem, musi być wytrzymałe i twarde. Zwykle stosuje się więc do konstrukcji drewnianych pergoli poddane obróbce ciśnieniowej sosnę czy grab, które jednak muszą zostać zakonserwowane i poddawane częstym pracom konserwatorskim. Winyl czy aluminium, zyskujące ostatnio na popularności, są łatwiejsze w utrzymaniu, naśladują jednak kolor, strukturę i wygląd prawdziwego drewna, które jest eleganckie i przywodzi na myśl tradycję, solidność i rzetelność wykonania.
Pergola jak na miarę szyta
Na rynku występuje wiele modeli pergoli, które jednak są do siebie dosyć podobne, bo tworzy się je przecież z tak prostych elementów. Sposobem, by wyróżnić swoją drewnianą pergolę spośród innych, są dodatkowe elementy, dobrane według własnego gustu. Prawdziwa pergola nie jest tylko miejscem, gdzie można posiedzieć w cieniu. Może spełniać inne funkcje.
Dobrze zaprojektowana, wykonana i dobrana pergola potrafi zdefiniować styl całego otoczenia. Tworzy przy tym punkt spotkań z najbliższymi i centralny punkt ogrodu. Żeby pokazać przez pergolę swoją indywidualność, można na przykład skupić się na doborze niebanalnych kwiatów pnących. Udekorują one filary i dach. W zależności od rodzaju gleby i położenia pergoli, kwiaty można zasadzić albo bezpośrednio w ziemi, albo w donicach.
Pod pergolą można umieścić meble ogrodowe, ławki i inne elementy małej architektury. Jeśli zamierzasz cieszyć się pergolą i jej otoczeniem także w nocy, dobrym pomysłem będzie zamontowanie lampek, które stworzą piękny efekt świetlny. Jeśli zaś pergola służyć ma jako bardziej intymne, zasłonięte miejsce, to między filarami bez problemu umieścić można specjalne panele bądź dowolny materiał. Również filary, tak proste i klasyczne, są świetnym miejscem do dekoracji. Wybierając belki drewnianej pergoli, dobrze będzie zastanowić się nad tym, czy pasują do otoczenia domu. Warto też wziąć pod uwagę ogrodzenia, ławki, a nawet rodzaj zieleni. Filary mogą zostać podrasowane ceglanymi czy kamiennymi postumentami, tworząc pergolę w stylu śródziemnomorskim.
——–DREWNIANA PERGOLA – PRZYKŁADY PROJEKTÓW——-
Wyobraź sobie, że spędzasz ciepły, letni wieczór na dworze. Obserwujesz zachód słońca delektując się kubkiem herbaty, towarzystwem przyjaciół i pięknymi widokami. Posiadanie ogrodu, nawet małego, umożliwia stworzenie takiego miejsca na ziemi. Tu łatwo się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich kłopotach. Miejsce takie potrzebuje jednak przemyślanego i komponującego się z całością wyposażenia. Jak więc zmienić kawałek przydomowego trawnika we własny, prywatny kawałek raju? Kilka pięknych roślin, wygodne meble i … drewniana pergola!
Co to właściwie jest drewniana pergola?
Drewniane pergole to elementy wyposażenia ogrodowego i przydomowego, które potrafią przydać uroku każdemu otoczeniu. Najczęściej porośnięte kwiatami pnącymi lub różami, podnoszą atrakcyjność ogrodu lub podwórka. Najczęściej pergole wykonane są z drewna, połączonego jednak z innymi surowcami w celu nadania większej trwałości. Naturalne drewno łatwo dopasowuje się do większości otoczeń. Takie konstrukcje zwykle są łatwe w konstrukcji i nie wymagają dodatkowych fundamentów. Dobrze zaprojektowana, atrakcyjna pergola jest dla ogrodu czy podwórza tym, czym salon dla domu – miejscem, gdzie można wypocząć, ale i przyjąć gości, udekorować według własnego uznania i gustu. To, jaką drewnianą pergolę zechcesz umieścić na swoim terenie, zleży od stylu otoczenia i potrzeb .
Style w projektowaniu pergoli
Ostatnio bardzo popularne stają się pergole minimalistyczne, o prostych liniach, mocnych, drewnianych krokwiach i łatach na dachu, bez zbędnych ozdób. Takie zwykłe, stylowe dachy, odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone, bardzo łatwo przyozdobić na przykład modnymi ostatnio sznurami lampek, tworząc niepowtarzalną atmosferę, szczególnie nocą. Styl rustykalny również jest wiecznie żywy, szczególnie w tradycyjnych ogrodach. Surowe, nieszlifowane drewno, staroświeckie rośliny i prosta, niewymyślna konstrukcja pergoli sprawiają, że ma się wrażenie podróży do starych, dobrych czasów. Obrazu tego mogą dopełnić pnąca się po dachu i wokół kolumn winorośl lub ozdobny bluszcz.
Drewniana pergola może być ozdobą sama w sobie, lecz osoby poszukujące własnego stylu i chcące nadać jej indywidualnego sznytu, mogą pójść o krok dalej i zamontować wszelkiego rodzaju akcesoria. Doniczki, rośliny, ozdobne stojaki, zasłony, figurki – to wszystko sprawia, że pergola staje się nie tylko ozdobą, ale też sposobem na wyrażenie własnego „ja”.
Dobrze zaprojektowana i wykonana drewniana pergola będzie znakomitym dopełnieniem każdego otoczenia. Może być osobną konstrukcją, lub zostać połączona z domem jako pergola przyścienna. Pergole drewniane składają się z słupów wspierających całość konstrukcji, czyli filarów, oraz belek dachowych. W zależności od konstrukcji, boki pergoli będą mniej lub bardziej zakryte. Rodzaj drewna i rozmiary belek zależą od celu, do którego ma zostać używana pergola, jej wielkości i ustawienia na działce. Odpowiedni dobór ich grubości i długości ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa użytkowników. Sprawia również, że pergola dopasowuje się do ogólnego stylu całości.