W jakim miejscu na posesji zamontować wiatę garażową?
Drewniana wiata garażowa to doskonała alternatywa dla klasycznych garaży murowanych. Jej konstrukcja jest trwała, a dzięki zastosowanemu w niej zadaszeniu chroni ona zaparkowany samochód przed promieniowaniem słonecznym oraz opadami atmosferycznymi. W przypadkach, gdy wiata garażowa wyposażona jest także w boczne ściany, auto jest również chronione przed podmuchami wiatru i niesionymi przez niego zanieczyszczeniami. Budowa drewnianej wiaty garażowej jest także stosunkowo prosto, przy czym wybierając na nią miejsce na działce, należy pamiętać o pewnych kwestiach.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest wiata garażowa według przepisów Prawa Budowlanego?
- Czy postawienie wiaty garażowej na działce wymaga pozwolenia na budowę?
- Jakie warunki musi spełniać wiata garażowa budowana na zgłoszenie?
- Jakie odległości należy zachować planując budowę wiaty garażowej?
- Na co dodatkowo zwrócić uwagę wybierając miejsce na wiatę garażową na posesji?
Czym jest wiata garażowa według przepisów Prawa Budowlanego?
Obowiązujące w naszym kraju Prawo Budowlane nie definiuje w jednoznaczny sposób, konstrukcji jakimi są wiaty garażowe. Po spełnieniu określonych warunków uznawana są one jednak za obiekt budowlany, zaliczane do elementów małej architektury, które nie są trwale związany z gruntem oraz są zbudowany na podporach.
Czy postawienie wiaty garażowej na działce wymaga pozwolenia na budowę?
Dzięki temu, że wiata garażowa uznawana jest w określonych przypadkach za obiekt budowlany, jej wykonanie na działce nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to, że przed rozpoczęciem prac związanych z jej wznoszeniem nie należy dopełnić żadnych formalności. Konieczne jest bowiem zgłoszenie budowy wiaty garażowej do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac.
Zgłoszenie zgodnie z przepisami powinno natomiast zawierać informacje związane z rodzajem stawianej wiaty, sposobem jej wykonania oraz terminem rozpoczęcia i przeprowadzenia prac budowlanych. Dodatkowo należy do niego dołączyć także oświadczenie o prawie do nieruchomości i jej dysponowania i szkic wiaty garażowej naniesiony na mapie określającej usytuowanie konstrukcji na działce. Po jego złożeniu należy odczekać 30 dni, które urząd ma na rozpatrzenie wniosku. Jeśli w tym czasie nie wystąpi on ze sprzeciwem, można rozpocząć budowę wiaty garażowej.
Jakie warunki musi spełniać wiata garażowa budowana na zgłoszenie?
Warunkami jakie musi spełniać drewniana wiata garażowa, aby można było ją wybudować na działce bez pozwolenia, jest:
- powierzchnia zabudowy nie większa niż 50 m2 ,
- brak zabudowanych wszystkich ścian (maksymalnie mogą być zabudowane 3 ściany wiaty garażowej),
- brak fundamentów,
- usytuowanie na działce z budynkiem mieszkalnym lub takiej na której on powstanie, przy czym na każde 1000 m2 takiej działki mogą przypadać maksymalnie 2 wiaty garażowe.
Dodatkowo warto także wspomnieć, że w tym przypadku nie ma znaczenia z jakich materiałów wykonana jest wiata garażowa. Jeśli spełnia ona wszystkie 4 wymienione powyżej wymagania, może być wzniesiona na działce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Jakie odległości należy zachować planując budowę wiaty garażowej?
Planując budowę wolnostojącej, drewnianej wiaty garażowej nie można niestety zlokalizować jej w dowolnym miejscu na działce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy bowiem zachować odpowiednie odległości od innych budynków oraz granicy działki. Wynoszą one w związku z tym:
- minimum 7 metrów od okien budynku zarówno znajdującego się na działce, na której zostanie posadowiona wiata, jak i działkach sąsiadujących z nią,
- minimum 3 metry od granicy działki.
Odstępy te liczone są od ściany wiaty do ścian budynku i linii granicy działki.
Niezachowanie wymienionych odstępów w przypadku kontroli nadzoru budowlanego może się natomiast wiązać z nałożeniem kary, a nawet koniecznością przeniesienia lub rozbiórki konstrukcji. Dlatego też, aby uniknąć w przyszłości problemów, warto pamiętać o tej kwestii podczas planowania budowy drewnianej wiaty garażowej.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę wybierając miejsce na wiatę garażową na posesji?
Dopełnienie formalności związanych z budową drewnianej wiaty garażowej na działce oraz usytuowanie jej z zachowaniem odpowiednich odstępów od budynków i granicy działki to jednak niejedyne elementy, o których należy pamiętać planując jej wykonanie. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na podłoże, w miejscu jej montażu. Pozwoli to bowiem w przyszłości uniknąć problemów z użytkowaniem wiaty garażowej, takich jak chociażby powstające pod zadaszeniem kałuże czy zapadnięcia gruntu.
Miejsce, w którym ma stanąć wiata garażowa, powinno być wobec tego utwardzone oraz delikatnie wyniesione ponad poziom podłoża na działce. Efekt ten można natomiast uzyskać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest zastosowanie drobnego żwiru wymieszanego wraz z piaskiem. Wysypanie na podłożu jego około 20-centymetrowej warstwy pozwoli na utwardzenie gruntu. Innymi rozwiązaniami jest natomiast zastosowanie:
- betonowych płyt ażurowych ułożonych na podsypce piaskowej,
- kostki brukowej na podsypce piaskowej stabilizowanej cementem,
- wylewki betonowej.
Podsumowując, planując montaż drewnianej wiaty garażowej na działce, należy w pierwszej kolejności dopełnić wszelkie związane z tym formalności, tak aby była ona w pełni legalna. W przypadku jej umiejscowienia najważniejsze jest natomiast zachowanie odpowiednich odstępów od budynków i granicy działki, a także zadbanie, aby teren na którym zostanie ona posadowiona, był utwardzony i położony nieco wyżej niż otoczenie.
Zamawiając drewniane wiaty garażowe w KosWOOD możesz liczyć na nasze profesjonalne wsparcie zarówno w przypadku kwestii związanych wyborem jej odpowiedniego modelu, jak i wszelkimi formalnościami dotyczącymi jej budowy. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą!